30 Kasım 2012 Cuma

Uzay Yolculuğuna Hazır Mısınız?Herkese merhabalar.
Haftaya tarif yerine çok güzel bir müze gezisiyle başlamak istedim.Hala devam ederken belki gitmek,görmek istersiniz.Eğer sizin ya da çocuğunuzun uzay mekiklerine,astronot kıyafetlerine,kısacası uzaya karşı ilginiz varsa bu sergiyi kaçırmayın derim.Biz gittik,gördük,çok da beğendik.Ayrıntılı bilgiler aşağıda bir göz atın derim.
Hepinize güzel bir hafta diliyorum.

Uzay Yolculuğuna Hazır Mısınız?
“NASA: A HUMAN ADVENTURE”
NASA UZAY SERGİSİ ZİYARETÇİLERİNİ BİR UZAY MACERASIYLA BULUŞTURUYOR.
 ABD dışında yapılan en kapsamlı sergi olma özelliğini taşıyan “NASA: A HUMAN ADVENTURE” sergisi ziyaretçilerini 100 yıla dayanan bir uzay macerası sunuyor. Marmara Forum Expo Center’daki dev sergi küçük büyük herkesin büyük ilgisini çekiyor. Özellikle eğitimcilerin çok önem verdiği sergi hergün yüzlerce öğrenci tarafından ziyaret ediliyor. Uzay ve bilimsel araştırmalara yönelik merakı tetikleyen sergi 22 Aralık’a kadar devam edecek.


Marmara Forum içerisinde yer alan Expo Center’da 2.500 m² alana kurulan NASA sergisi insanlığın uzay macerasını gözler önüne seriyor. Sergide yer alan 300’den fazla parçanın yaklaşık 100 kadarı NASA koleksiyonuna ait, uzaya gitmiş gelmiş alet ve aksesuarlardan oluşuyor. Astronotların kıyafetleri, kullandıkları aletler, araçların orijinal bölümleri ve onlarca özel maket ile insanoğlunun uzay keşfine dair ilgi çekici içerik bir arada sunuluyor.

Sergide NASA’nın Mercury, Gemini, Apollo misyonlarına ait parçalar ve Uluslararası Uzay İstasyonuna ait Atlantis aracının özel replikası hem çocukların hem de büyüklerin büyük ilgisini çekiyor. Sergide ayrıca uzaya fırlatma anı bir ölçüde yaşatan simülasyon cihazı yer alıyor.

Bugüne kadar 1,5 milyon kişi tarafından ziyaret edilen,  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın, insanoğlunun uzay merakını ve araştırmalarını konu alan sergisi OPET Petrolcülük A.Ş. ana sponsorluğunda ve Marmara Forum’un katkılarıyla İstanbul Exhibitions tarafından Türkiye’ye getirildi.
Biletler Biletix ve sergi gişesinde… Giriş ücreti tam 25TL, öğrenci 20TL
Sergi 10:00-22:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Sergi Adres: Marmara Forum içerisinde yer alan Expo Center
Bakırköy  Çobançeşme Koşuyolu Bulvarı 3, İstanbul – Avrupa Tel: 0212 414 9494

Editöre Notlar:

NASA1915 yılında Birinci Dünya Savaşı sırasında askeri ve sivil havacılığın araştırılması için NACA kurulmuştur. Bu dönemde uzaya gidiş projelerinin hız kazanmasından dolayı yeni bir kurum ihtiyacı doğmuş ve 1958 yılında NASA, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi Amerika’nın uzay çalışmaları programlarından sorumlu kurum olarak kurulmuştur. NASA, bu tarihten itibaren Ay çalışmalarına dönük Apollo uçuşlarında, Skylab Uzay İstasyonu ve daha sonra uzay mekiği çalışmalarında Amerika’nın uzay çalışmalarına yön vermiştir.

NASA’nın görevlerinden biri de Dünya’nın iklimindeki değişiklikleri araştırmaktır. Kurum 30 yıldan uzun süredir gezegenin her yerinde deniz seviyeleri ve sıcaklıkla, hava kirliliğiyle, ozon tabakasının durumuyla ve kara ve deniz buzullarındaki değişikliklerle ilgili bilgi toplamaktadır. NASA şu anda yörüngedeki bir düzinenin üzerinde uzay aracı ve enstrümanıyla, iklimi, havayı ve hem mevsimsel hem de insanların yol açtığı dalgalanmaları her yönüyle incelemektedir.

NASA’nın birçok programından biri de, buz örneklerindeki değişikliklere odaklandığı Kutup Projesidir ki bu, küresel değişikliklere işaret edebilir. Kutup Projesi aynı zamanda Güney ve Kuzey Kutuplarındaki jeomanyetik faaliyetlerin Dünya atmosferini nasıl etkilediğini de inceler. Bu arada, NASA’nın Yaşayan Okyanus Projesi sıcaklıktan, plankton nüfusuna kadar birçok konuda denizleri inceler.


Istanbul Exhibitions

Dünyanın önde gelen müzelerinin büyük ve kapsamlı sergileri artık ülkemize geliyor.  
Dokunduğu herkeste “farkındalık” yaratacak projeleri Türkiye ile buluşturmayı kendine hedef edinen Istanbul Exhibitions; çevre, bilim, doğa, tarih, eğitim gibi konularda dünyada yaygın olarak ziyaret edilen müze sergilerini Türkiye’ye kazandırıyor.
Istanbul Exhibitions, başta genç kuşak olmak üzere her yaştan insanın yeni bilgiler kazanmasını, hayal dünyasının gelişmesini, çevre ve yaşama olan duyarlılığın artmasını sağlamak amacı ile hizmet veriyor...


İlk olarak,  İngiltere’nin en önemli ziyaret merkezleri arasında bulunan "Natural History Museum - Dinozorlara Yolculuk" “Ice Station Antarctica” sergilerini İstanbul’a getiren Istanbul Exhibitions, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor…

Marmara Forum

Marmara Forum, Türkiye’nin alışveriş, eğlence, ofis ve hizmetler bütününü bir araya getiren  buluşma noktasıdır. Marmara Forum Alışveriş Merkezi'nde 300'den fazla ulusal ve uluslararası marka, eğlence alanları ve büyük bir teras yer alıyor. Çerçevesi ve sunduğu özel hizmetler ile İstanbul’da yeniliğin adresi olan Marmara Forum’da, her yaştan ve cinsiyetten ziyaretçilere seslenecek özellikler yer alıyor.  Marmara Forum’un mimarisi, hem modern hem de etnik unsurlar barındırıyor. Dünyanın en iyi şehirlerinde olabilecek kalitede tasarımı ile ziyaretçilerine ferah bir ortamda alışveriş yaparak, keyifli zaman geçirmelerini sağlıyor.                                                          
   
Marmara Forum, tasarım, mimarlık ve mağaza karması  ile mükemmel bir denge sunmakta olup, bünyesinde çok geniş bir uluslararası ve yerel marka yelpazesi barındırmaktadır.


Marmara Forum’u farklı kılan özeliklerinden biri de yenilikçilik ruhudur. Bu konuda verilebilecek en iyi örnek ise, Myforum olacaktır. Myforum, türünün ilk ve tek örneği niteliğinde, bir TV stüdyosu ve eğlence merkezidir. Myforum,  alışveriş merkezimizin ana çekim merkezlerinden bir tanesini oluşturmaktadır.

OPET Petrolcülük A.Ş.

Kuruluşundan bu yana hep ilklere imza atan OPET, sektörde ‘ilklerin, teklerin ve enlerin markası’ olarak biliniyor. Sektörde son 10 yıldır pazar payını istikrarlı bir biçimde artıran tek akaryakıt dağıtım şirketi olan OPET,  KALDER Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi’ne göre yedi yıldan bu yana müşteri memnuniyetinde lider olan ve ‘Üstün Hizmet Ödülü’ alan tek akaryakıt dağıtım şirketidir.


Detaylı bilgi için Kiraz Halkla İlişkiler’den Yeliz Kunt ve Gamze Raday’ı arayabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder